בתחום המשפט בענייני תעבורה ניתן למצוא מספר נושאים בעייתיים, אך אין ספק שאחד הבולטים שבהם עבור אנשים רבים זהו תחום שלילה על אלכוהול, ואחת הסיבות לכך הינה חוסר הבהירות לגבי מאפיינים רבים בחוק. כמות האלכוהול המותרת עשויה להשפיע בצורה שונה על אנשים בעלי מבנה גוף שונה, לעיתים ניתן להטיל ספק בדרך הפעולה של ה”ינשוף” והכי חשוב – בהתנהלות של השוטרים במהלך הבדיקות וכו’. במידה ומצאתם את עצמכם במצב לא נעים שבו נשלל לכם הרישיון בגלל אלכוהול, עדיין יש מה לעשות בנידון.

החוקים של שלילה על אלכוהול

באופן בסיסי, זה עובד כך – אם עצר אתכם שוטר והבדיקה של ה”ינשוף” העלתה שיש לכם אחוז אלכוהול יותר גבוה מן המותר, העונש הינו שלילת הרישיון לשנתיים, פסילה על תנאי, קנס ומאסר על תנאי. מדובר ברמת הענישה המינימלית, ויש לקחת בחשבון שנדיר ששופטים יורדים מכך.

הליך בדיקת האלכוהול

תהליך בדיקת האלכוהול על ידי שוטר מתבצע בשני שלבים: ראשית יש לנשוף לתוך נשיפון על מנת לבדוק האם יש אלכוהול בכמות כלשהי. במידה והתוצאה חיובית, יש לחכות רבע שעה, ואז לנשוף לתוך “ינשוף” שיבדוק האם כמות האלכוהול הינה בגדר המותר או לא. לפני הבדיקה על השוטר להסיבר לנבדק את כל משמעויות העניין – היעדר הסבר מהווה עילה משמעותית להפחתה בעונש עד ל-3 או 11 חודשי שלילה בלבד. אך מצד שני, סירוב של האדם להיבדק לאחר שניתן לא ההסבר משמעה הודעה באשמה.

מדוע חשוב להיוועץ עם עורך דין?

כאמור, הליך בדיקה אלכוהולית עשוי להיות ארוך ומסועף, וזה מעניק מרחב תמרון למואשם, בעיקר אם התרחש מצב של חוסר עמידה של המשטרה בנהלים. כדאי מאוד להיות בקשר עם עורך דין מרגע שמתחיל התהליך, זאת על מנת לתעד את כל ההתרחשות ולהיות מוכנים בצורה הטובה ביותר להתמודדות עם העניין בבית המשפט. עם זאת, התערבות של עורך דין בכל תהליך של שלילה על אלכוהול יכול לסייע להפחית את רמת העונש בצורה משמעותית, לכן לעולם לא מאוחר מדי להעביר את העניין להתנהלות מקצועית ואיכותית יותר על מנת להבטיח לכם תנאים אופטימליים.

שלילה על אלכוהול